توهین آمریکا به هیئت دیپلماتیک ج. اسلامی

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به روزنامه نیویورک تایمزگفته است که محمدجواد ظریف و هیات ایرانی که در نیویورک به سر می برند، تنها اجازه دارند بین دفتر سازمان ملل و نمایندگی ایران در آمریکا و محل اقامت نماینده ایران در سازمان ملل تردد کنند.

آمریکا اکنون به خود اجازه میدهد هیئت دیپلماتیک ایران را اینگونه تحقیر کند.

نتیجه چهل سال توهین داخلی به مردم اکنون رخ خود را در وضع توهین های خارجی مینمایاند، توهین به شان مردم، وضع قوانین و آداب تحقیر آمیز، تشویق مردم به گدایی و حقارت زهد گرایانه، اکنون تبدیل به تحقیر بین المللی از طریق آپارتاید ویزا و اقتصادی گردیده است. تشویق مردم به توسری زدن و توسری خوردن اکنون به روابط بین المللی امتداد یافته است.

 تکمیلی عدالت : در این بخش پاسخ و دلایل مقامات آمریکایی برای وضع محدودیتها درج خواهد شد

سازمان ملل متحد از محدودیت تردد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در شهر نیویورک ابراز نگرانی کرده است.

به گفته فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد، دبیرخانه این سازمان برای بررسی این موضوع با دیپلمات های آمریکایی و ایرانی در تماس است.

آقای ظریف از یکشنبه برای شرکت در نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد.

آقای حق گفت: دبیرخانه سازمان ملل از محدودیت تردد اعمال شده به وسیله کشور میزبان بر اعضای هیات نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل مطلع است. دبیرخانه در تماس نزدیک با نمایندگی های آمریکا و ایران است و نگرانی خود را به اطلاع کشور میزبان رسانده است.

روادید سفر آقای ظریف پس از موافقت مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا صادر شد ولی دولت آمریکا او را به تردد میان مقر سازمان ملل متحد، دفتر نمایندگی ایران در این سازمان، اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل و فرودگاه جان اف کندی نیویورک محدود کرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران گفته است که محدودیت اعمال شده بر آقای ظریف کاملا مطابق با تعهدات آمریکا به سازمان ملل متحد است.

مایک پومپئو در مصاحبه با واشنگتن پست درباره علت اعمال محدودیت های جدید برای آقای ظریف گفت: دیپلمات های آمریکایی در تهران نمی گردند، بنابراین دلیلی نمی بینیم که دیپلمات های ایرانی هم آزادانه در نیویورک تردد کنند.

آقای پومپئو همچنین گفت: آقای ظریف از آزادی های ایالات متحده استفاده می کند تا به اینجا بیاید و به تبلیغات مخرب بپردازد.

پیشتر وزیر خارجه آمریکا در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که، همانطور که وزیر خارجه ایران آزادانه با شبکه‌های تلویزیونی آمریکا مصاحبه می‌کند، اگر تلویزیون جمهوری اسلامی به او پیشنهاد مصاحبه دهد، او خواهد پذیرفت. وی گفت “در چنین مصاحبه‌ای خواهم گفت ما به مردم ایران اهمیت می‌دهیم و حامی آن‌ها هستیم و متوجه‌ایم که تئوکراسی انقلابی حاکم بر ایران براساس منافع مردم این کشور عمل نمی‌کند.”

ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند ولی طبق منشور سازمان ملل متحد، آمریکا به عنوان میزبان این سازمان برای حضور دیپلمات های خارجی در این سازمان روادید صادر می کند.

با این حال، روادید صادر شده برای دیپلمات های ایرانی تنها برای حضور در شعاع ۴۰ کیلومتری سازمان ملل متحد است.

هیات های نمایندگی کوبا، کره شمالی و سوریه هم شامل این محدودیت هستند.

سفر آقای ظریف به نیویورک در حالی انجام شد که ماه گذشته مقام های آمریکایی از احتمال تحریم او خبر داده بودند.

با این حال، خبرگزاری رویترز هفته پیش به نقل از مقام های مطلع در دولت آمریکا از انصراف واشنگتن از این کار خبر داده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *