کشته شدن زندانی سیاسی عقیدتی در ایران، علیرضا شیرمحمدعلی کشته شد.

علیرضا شیر محمد علی

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارشی نوشت که “گفته می‌شود قتل این زندانی حدود ساعات پایانی شب گذشته توسط دو زندانی با جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفته است. وی از طریق ضربات چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داده است”.

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل آقای شیرمحمدعلی درباره قتل او به هرانا گفته: “آقای شیرمحمدعلی شب گذشته در حالی که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در یکی از اندرزگاه‌های زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شده است توسط زندانیان با جرائم غیرسیاسی به قتل رسیده است”.

علیرضا شیرمحمد‌علی در زندان فشافویه یا زندان تهران بزرگ به قتل رسیده است. این زندان، در ابتدا برای محکومان مواد مخدر ساخته شده بود اما طی سال‌های اخیر زندانیان سیاسی و امنیتی از جمله شماری از دروایش به این زندان منتقل شدند.

علیرضا شیرمحمد‌علی کیست؟

علیرضا شیرمحمدعلی ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شد.

گفته می‌شود او که ۲۱ سال سن داشت. وکیل آقای شیرمحمدعلی تأیید کرده است که او در دادگاه بدوی به اتهام اهانت به رهبری، اهانت به بنیان‌گذار، تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات به ۸ سال زندان محکوم شده بود.

مدیریت کانالی به نام “آتئیست‌ها” به عنوان یکی از مصادیق اتهامی علیرضا شیرمحمد‌علی عنوان شده بود.

دادگاه تجدید نظر او قرار بود ۱۸ تیرماه امسال برگزار شود.

او در “اندرزگاه ۱۱، زندان تهران بزرگ” دوران حبس خود را می‌گذارد.

سه ماه پیش، علیرضا شیرمحمدعلی، همراه با برزان محمدی، زندانی سیاسی در ۲۳ اسفندماه ۹۷ دست به اعتصاب غذا زدند. آنها در اعتراض به آنچه “عدم امنیت جانی” و “شرایط غیر انسانی” زندان فشافویه اعتصاب غذا کردند و خواستار انتقال به زندان دیگر و رعایت اصل تفکیک جرائم شدند.

علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی در نوزدهمین روز اعتصاب غذا در نامه‌ای سرگشاده درباره دلایل اعتصاب غذایشان خود نوشتند:

“ما بدلیل نبود این امکانات و نداشتن امنیت جانی در سوییت، اعتصاب غذا کرده‌ایم تا با این روش به بودن خود در اینجا اعتراض کرده باشیم؛ ولی سلامت جان ما هیچ اهمیتی برای عوامل زندان و روسای آن ندارد؛ حتی روز گذشته “رضا حق وردی” افسر نگهبان شیفت، خیلی صریح به ما گفت که انتهای این اعتصاب صدور گواهی فوت است. البته این جمله از ایشان با توهین به خانواده‌مان نیز همراه بود و به دلایل اخلاقی از ذکر آن معذوریم.

این دو زندانی سیاسی در تاریخ ۲۷ فروردین ماه، پس از آن اعتصاب غذای خود پایان دادند که نماینده دادستان به آنها وعده داد که به زندانی دیگر منتقل می‌شوند.

با این حال هیچ یک از این دو زندانی سیاسی به زندان دیگری منتقل نشدند.

همزمان با خاکسپاری علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی که این هفته در زندان فشافویه به قتل رسید، وکیل او جزئیات تازه ای از حوادثی که به مرگ این زندان منتهی شد ارائه کرده است.

از سوی دیگر خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران، از صدور کیفرخواست رسیدگی به پرونده این قتل خبر داده است.

بنابه گزارش ها آقای شیرمحمدعلی ۲۱ ساله که از جمله به اتهام “توهین به رهبری” زندانی بود دوشنبه شب به دست دو زندانی دیگر در فشافویه در جنوب تهران به قتل رسید. گفته شده که او کانالی با عنوان “آتئیست‌ها” را اداره می‌کرد و بر همین مبنا به هشت سال زندان محکوم شده بود.

بیشتر بخوانید: قتل یک زندانی سیاسی ۲۱ ساله در زندان فشافویه

محمد هادی عرفانیان کاسب، وکیل آقای شیرمحمدعلی، در گفت و گو با خبرگزاری رسمی ایرنا جزییات تازه ای از نحوه قتل او ارائه کرده است.

او روز چهارشنبه گفت: “علی‌الظاهر در بندی که ایشان حضور داشتند یک سلول انفرادی وجود داشته که دو قاتل در آن بودند. متأسفانه معلوم نیست آن شب چه اتفاقی افتاده که آنها بدون هیچ درگیری قبلی دفعتا به ایشان حمله می‌کنند و با ضربات متعدد ایشان را به قتل می‌رسانند.”

او اضافه کرد: “من از جزئیات به‌صورت دقیق خبر ندارم، ولی بر اساس اطلاعات موثقم در بندی که مرحوم شیرمحمدعلی حضور داشت یک سلول بوده که دو قاتل داخل آن بودند و همیشه در آن بسته بوده است، اما آن شب آن دو نفر آقای شیرمحمدعلی را به داخل سلول کشیدند و ایشان را به قتل رساندند.”

او افزود: “گفته می‌شود تعداد ضربات بیش از ۳۰ ضربه بوده است. اما برای اطلاع از تعداد دقیق باید از خانواده پیگیر شوم. اما یک ضربه شدید به قلب و دیگری به شاهرگ بوده است. معمولا وقتی درگیری می‌شود یکی دو ضربه می‌زنند، ولی وارد کردن ۳۰ یا ۴۰ ضربه عجیب است.”

او گفت که هنوز گزارشی از مسئولان زندان درباره این حادثه به او ارائه نشده است و به گفته خانواده علیرضا شیرمحمدعلی نیز “هیچ گزارشی در پرونده پزشکی قانونی نبوده است.”

دادستان تهران اعلام کرده است که دو نفر در این پرونده متهم هستند که یکی از آنها با اتهام قتل عمد روبرو است و دیگری به معاونت در قتل، و ضرب و جرح عمدی متهم شده است.

به گزارش میزان خانواده علیرضا شیرمحمدعلی خواهان “قصاص” شده‌اند. در صورت نهایی شدن حکم قصاص، شخصی که به عنوان قاتل شناخته شود با مجازات اعدام روبرو خواهد بود.

علیرضا شیرمحمدعلی به نگهداری خود با زندانیانی که جرایم غیرسیاسی داشتند معترض بود و به همین دلیل در اسفند ۹۷ اعتصاب کرده بود. او در نامه‌ای سرگشاده از “عدم امنیت جانی” و “شرایط غیر انسانی زندان فشافویه” انتقاد کرده بود.

وکیل آقای شیرمحمدعلی در این مورد گفت: “جرم ایشان امنیتی-سیاسی است، چون قانون بر تفکیک زندانیان تأکید دارد، من نمی‌دانم چرا ایشان را به زندان فشافویه منتقل کردند. ایشان به همین دلیل قبل از سال نو به همراه یکی دیگر از هم‌بندی‌های خود که فکر می‌کنم نامشان برزان محمدی بود اعتصاب غذا کردند، اما با قول مساعدت نماینده دادستان این اعتصاب غذا شکست.”

مراسم خاکسپاری

خاکسپاری علیرضا شیرمحمدعلی روز چهارشنبه با حضور اعضای خانواده و دوستانش در بهشت زهرا، گورستان عمومی تهران، انجام شد.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، چهارشنبه “به پزشکی قانونی منتقل شده و با فاصله اندکی به دلیل تعجیل مسئولین جهت کفن و دفن وی بدون اعلام عمومی قبلی به بهشت زهرا منتقل و با حضور حدود ۵۰ نفر از اعضای خانواده و دوستان وی در قطعه ۳۲۴ بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.”

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به نقل از یکی از حاضران در این مراسم اضافه کرد: “مادر علیرضا شیرمحمدعلی در حالی با لباس سفید و سیاه در این مراسم حاضر بود و به کمک عصا راه می‌رفت، با سجده بر پیکر فرزند ۲۱ ساله خود مدام با خود تکرار می‌کرد ‘عروسی پسرم است امروز؛ عروسی پسرم است امروز’.”

دومین مرگ عدم رعایت اصل تفکیک جرایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *